MEID ÄHVARDAB REAALNE OHT! MILLISED ON LAHENDUSED?

Täisikka on jõudmas põlvkond, kelle jaoks arvuti ja võrk on lapsepõlvest peale olemas olnud. Internet on 20-aastastele sama loomulik, kui on autodega harjunud 40-aastased ja elektriga 60-aastased. Võrku lülitatud seadmete arv ja võrgus veedetud tundide hulk kasvavad kogu maailmas geomeetrilises progressioonis. Tehnoloogia vallutab meid ümbritseva keskkonna, aga toob kaasa ka täiesti uued ja ülimalt tõsised ohud.

Seni arvasime, et turvafirma kleeps väraval, Abloy lukk uksel ja rotveiler aias tagavad meile üldjoontes turvalisuse ja maailma eri paikade kurjategijatega (Aafrika leopardinimesed, Hiina triaadid, Must Käsi, comorra, cosa nostra jne) kohtusime vaid teleka vahendusel. Imetlesime uusi identifitseerimismooduseid, mis põhinesid sõrmejäljel, silma vikerkestal jne ning elasime kaitstuse illusioonis.

Ootamatult selgub, et suurimaks turvariskiks võib osutuda meie kallis arvuti, mis on häkkeri poolt zombiks muudetud ja mida internetiühenduse kaudu kontrollib kurjategija teisest maailma otsast! See pole üleüldse haruldane, pidevalt leiame normaalsete firmade võrgust arvuteid, mida kontrollib keegi väljastpoolt. Spetsialistid võivad näidata, et erinevaid rünnakuid üritatakse teie arvuti vastu ilmselt iga mõne sekundi tagant ja teie vastasmängijateks on Taivani, Brasiilia, Venemaa ja kõigi teiste maailma nurkade küberkurjategijate hordid, kelle relvastuses on maailma võimsaimad superarvutid – miljonitest zombidest koosneva haavamatud botnetid. Nagu kõikvõimalikud paroolid, on isegi inimese unikaalseim number, meie digitaalkujule viidud DNA-kood on pelgalt number ja kui laseme selle varastada, siis ei saa me seda enam iial vahetada uue vastu! Ja loobuda oma arvutist me ka ei saa, kui me ei taha põlvkondade ja ideede konkurentsis lootusetult alla jääda. Tuleb teadvustada ohtu ja tegutseda vastavalt.

Ajalehtede sirvimisel saame teada, et lahket kingseppa, kodukoha bensiinijaama või vanalinna hubast restorani külastades võidakse varastada teie kaardiandmed ja pin-kood. Sama võib juhtuda internetipoes maksmisel. Aga sama võib juhtuda ka kodust lahkumata – teie arvutisse pugenud nuhkprogramm lihtsalt kopeerib või registreerib teie paroolid ja saadab, kuhu vaja. Vastav programm leiab vanade meilide, vahel isegi kustutatud failide seest teie krediitkaardi numbrid ja sealt raha kättesaamine on juba mängu ilu.

Varastatud identiteet on ülimalt tõsine asi, me võime ilma jääda kogu oma varast, saada kaela võlad ja isegi sattuda trellide taha (kui teie nimel on sigadusi tehtud) – ei ole lihtne ega odav (eriti välismaal) pärast tõestada, et sa pole kaamel!

Kuidas meie kontosid seni pole veel tühjaks tehtud? Tõenäoliselt on meil lihtsalt õnne olnud. Võib-olla aja küsimus...

Mida ette võtta? Tuleb kontrollida kolme komponendi olemasolu ja tõhusust:

1. Tulemüür – kindel barjäär arvuti ja internetiavaruste vahel. Lubab vajalikku liiklust, piirab mittesoovitavat, võimaldab teil turvaliselt (VPN) pääseda oma arvutisse ka väljastpoolt;
2. Viirustõrje – kvaliteetne, uuenev, kaetud ka teenusega, et võimalikke ohte märgata ja need koheselt kõrvaldada;
3. Arvutihooldus – arvuti pidev järelevalve kindla ja usaldusväärse partneri poolt ja võimalike probleemide ennetus on väga olulised! Ning loomulikult ka kiire abi ootamatute probleemide korral.

10 nõuannet:

1. Olge kindlad, et teie Windows ja viirustõrje on uuendatud!
2. Ärge kiirustage avama kahtlasi linke, mis on väidetavalt saadetud teie tuttavate poolt!
3. Olge ettevaatlikud elektrooniliste jõulukaartidega ja nendega seonduvate „abiprogrammidega“!
4. Vältige niipalju kui võimalik oma krediitkaardinumbri kasutamist internetis ja selle saatmist meiliga ja isegi salvestamist oma arvutisse, eelistage näiteks virtuaalkaarte!
5. Kui teil on taskus uuem mobiiltelefon, siis kaitske see kindlasti viirustõrjega!
6. Mõelge läbi enda arvuti ja oma firma turvariskid internetist lähtuva ohu suhtes. Kas teate, et küberrünnaku saab väikese tasu eest netist tellida igaüks, 10-minutilise ründe lausa TASUTA?
7. Ärge lootke, et olete targem kogu küberkurjategijate armeest – üks näiliselt tühine viga oma andmete kaitsmisel võib põhjustada teile korvamatud kahju! Internetis müüakse tuhandeid krediitkaardinumbreid – ehk juba ka teie oma?
8. Ärge unustage, et praegu kõige kiiremini kasvav IT-sektor on küberkuritegevus!
9. Laske kontrollida, kas teie arvuti (või mobiiltelefon) pole juhuslikult zombiks muudetud?
10. Mõelge, kas usaldate täielikult oma arvutihooldajat?